Czujniki jakości powietrza – przetarg rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto przetarg na zakup, montaż, uruchomienie i utrzymanie sieci 165 czujników jakości powietrza wraz z oprogramowaniem, a jak zaznaczył Urząd m.st. Warszawy (UM), urządzenia zostaną zainstalowane na terenie całej stolicy i części sąsiednich gmin w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy.

System monitoringu jakości powietrza będzie rozbudowany

Stołeczny magistrat podkreśla, że Warszawa rozwija swój system monitoringu jakości powietrza i przypomina, że w 2020 r. stolica wybudowała dwie nowe stacje w standardzie porównywalnym ze stacjami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jedna z nich stanęła przy ul. Grochowskiej, a druga przy al. Solidarności, w sąsiedztwie Placu Bankowego. Obie są stacjami komunikacyjnymi.

Teraz UM zaznacza, że gęsta sieć czujników pomiarowych „domknie” warszawski system monitoringu i pozwoli rzetelnie informować mieszkańców o aktualnej jakości powietrza. Dane ze wszystkich stacji referencyjnych oraz 165 czujników będą prezentowane na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.

Jeden z największych systemów monitoringu jakości powietrza w kraju

Jak wskazuje UM, nowe czujniki będą mierzyć zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także – co jest nowością – PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki będą mierzyły zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a 12 urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem.

System monitoringu jakości powietrza

Magistrat przekonuje, że Warszawa położyła duży nacisk na jakość czujników. – Naszym priorytetem jest wiarygodność danych. Dlatego konstrukcja zamawianych urządzeń będzie pozwalała na wyeliminowanie wpływu warunków meteorologicznych na prowadzone pomiary. Ponadto czujniki będą poddawane okresowej, obowiązkowej weryfikacji. Wskazana pula urządzeń będzie poddawana badaniom porównawczym z urządzeniami referencyjnymi lub równoważnymi. W przypadku, gdy pomiary czujnika będą za bardzo odstawać, będzie on podlegał obowiązkowej wymianie – podkreśla Marcin Morawski, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej UM.

System czujników jakości powietrza obejmie nie tylko Warszawę

Czujniki pojawią się nie tylko w stolicy, ale także w gminach partnerskich. W przetargu uczestniczyło ich wraz z Warszawą aż 17: Halinów, Izabelin, Karczew, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Milanówek, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Piastów, Radzymin, Stare Babice, Sulejówek, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Lokalizacje czujników zostały wytypowane na etapie postępowania przygotowawczego przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej. Następnie zostały uzgodnione z zarządami dzielnic i partnerskich gmin. Umowa z wykonawcą przewiduje możliwość zakupu dodatkowych 100 czujników w przyszłości.

Urządzenia zostaną zakupione w ramach projektu „Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020. Zakup zostanie sfinansowany w 80% ze środków unijnych. Za realizację zadania odpowiada firma Airly Public.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. P. Strzyżyński (zdjęcie ilustracyjne)

Udostępnij

Facebook