Program „Czyste Powietrze” – można składać wnioski

Ministerstwo Środowiska (MŚ) poinformowało, że Henryk Kowalczyk, minister środowiska wraz z Anną Król, wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformowali na konferencji prasowej o rozpoczęciu naboru wniosków w ramach Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Miło nam poinformować, że testy systemu informatycznego obsługującego Program „Czyste Powietrze” przebiegły pomyślnie. To dobry sygnał, że możemy rozpocząć nabór wniosków – powiedział minister Kowalczyk.

Czyste Powietrze

Od 19 września obywatele mogą składać wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej drogą elektroniczną. Równolegle w całym kraju trwa cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego „Czyste Powietrze” – informuje MŚ. Podczas tych spotkań przedstawiciele resortu informują, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Spotkania odbędą się w każdej gminie w Polsce, a od 4 września br. resort środowiska przeprowadził już ponad 400 takich spotkań.

Programem „Czyste Powietrze” dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów – mówił minister.

Omawiany Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła – informuje MŚ.

Jednocześnie ministerstwo zaznacza, że wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji i uzależniona będzie od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Na podstawie www.mos.gov.pl

fot. P. Strzyżyński

Udostępnij

Facebook