Roślinami w smog

W Krakowie ruszyła zbiórka pieniędzy na zakup roślin, które mają wspomóc walkę ze smogiem. Mają one trafić do zainteresowanych akcją krakowskich przedszkoli i szkół.

Jak podaje Urząd Miasta Kraków, jeżeli uda się zebrać 5 tys. zł, jeden z banków dołoży do akcji 15 tys. zł, a Zarząd Zieleni Miejskiej dorzuci kolejne 15 tys. zł – z możliwością zwiększenia tej kwoty.

Taka inicjatywa ma dwie istotne zalety – mieszkańcy mogą czynnie włączyć się w walkę o czyste powietrze, a wspólne działanie wzmocni funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego – przekonuje krakowski magistrat.

rośliny oczyszczające powietrze

Do udziału w akcji zgłosiło się kilkadziesiąt przedszkoli i szkół podstawowych. Organizatorzy mają nadzieję, że uda się kupić tyle sadzonek, by móc wyposażyć w nie każdą klasę i salę lekcyjną.

W ramach akcji, dzieci dostaną doniczkę, ziemię i sadzonkę. Wraz z nauczycielami zasadzą roślinę, a później będą musieli wspólnie o nią dbać.
Krakowski magistrat zaznacza, że w 1989 r. Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA przebadała dużą grupę roślin i wybrała gatunki, które najskuteczniej oczyszczają powietrze. Rekordzistami okazały się dracena odwrócona i chryzantema wielkokwiatowa. Podobne gatunki mają być zakupione dla krakowskich dzieci.

Na podstawie krakow.pl

fot. pixabay.com

Udostępnij

Facebook