Niskoemisyjne autobusy dotarły do Krakowa

W przededniu Światowych Dni Młodzieży, w środę 20 lipca br., do Krakowa dotarło 60 nowych 12-metrowych autobusów, wyposażonych w silniki Euro 6, spełniające najwyższe obowiązujące w Europie wymogi związane z ochroną środowiska – poinformował Urząd Miasta Krakowa.

Największy zakup w historii krakowskiego MPK pokazuje, jak zmieniła się polityka transportowa Miasta Krakowa. W ostatnich kilku latach nasze działania mają na celu poprawę jakości powietrza i dzisiejszy zakup doskonale to potwierdza. Nowe autobusy spełniają najwyższe normy unijne Euro 6. Czekamy jeszcze na dostawę czterech autobusów elektrycznych, które pojawią się w Krakowie w najbliższych dniach – powiedział podczas uroczystości przekazania autobusów krakowskiemu MPK prezydent Jacek Majchrowski.

kraków_niskoemisyjne_autobusy

Pojazdy są napędzane przyjaznymi dla środowiska silnikami firmy DAF spełniającymi restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6. Dodatkową nowinką pozwalającą na zmniejszenie zużycia paliwa, a tym samym ograniczenie emisji jest działający w nich system rekuperacji energii. Pozwala on na odzysk energii w procesie hamowania, gdy energia kinetyczna przekształcana jest w energię elektryczną, która gromadzona jest w superkondensatorach. Energię z tych kondensatorów można wykorzystać do zasilania instalacji elektrycznej autobusu, czyli np. do oświetlenia. Pozwala to na zmniejszenie zużycia paliwa.

Zakup autobusów to część projektu dofinansowanego ze środków unijnych, dzięki któremu krakowski przewoźnik kupuje łącznie 107 autobusów (w tym m.in. 20 autobusów elektrycznych i 12 autobusów hybrydowych). Zakup jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. MPK SA w Krakowie otrzyma na ten cel z tego nowego programu ponad 115,7 mln zł, co stanowi 85 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji. Wartość całego projektu wynosi bowiem ponad 167,4 mln zł.

Dzięki unijnemu wsparciu z nowego regionalnego programu operacyjnego Małopolski mieszkańcy zyskają autobusy, które są nie tylko wygodne i nowoczesne, ale przede wszystkim – bardziej ekologiczne. W kontekście walki o czyste powietrze w Krakowie i Małopolsce to korzyść nie do przecenienia – podkreślił Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski.

Na podstawie: krakow.pl
fot. Wiesław Majka/krakow.pl

Udostępnij

Facebook