Aparat filtrujący przeciw smogowi

Gdyński magistrat poinformował, że startup z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia opatentował prototyp produktu, który ma chronić ludzi przed oddziaływaniem zanieczyszczonego powietrza.

antysmogowy filtr

Pomysł gdyńskiej firmy Andervision to zakładany na nos aparat, wyposażony w wymienne wkłady filtracyjne. Jego zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się do płuc i krwi niebezpiecznych substancji, które sprzyjają rozwijaniu się różnych chorób. – Filtry z jednej strony umożliwiają swobodne oddychanie, a z drugiej stanowią barierę dla szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, a także innych groźnych substancji i alergenów. Urządzenie może być nowym akcesorium sportowym, ułatwiającym uprawianie sportów w środowisku miejskim, gdzie normy koncentracji pyłów są przekraczane wielokrotnie – mówi wynalazca Mariusz Androsiuk.

Urząd Miasta Gdyni przypomina, że narażenie na wysokie stężenie pyłu zawieszonego może nasilać objawy chorób płuc oraz schorzeń o podłożu alergicznym, takich jak astma, egzema, katar sienny czy zapalenie spojówek. Kontakt z pyłem to również dodatkowe obciążenie dla układu krążenia i zwiększona podatność na infekcje dróg oddechowych.

Na podstawie gdynia.pl

rys. projekt wynalazku firmy Andervision

Udostępnij

Facebook