Monitoring powietrza w Tomaszowie Mazowieckim

Jak poinformował Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim (UM), w mieście powstaje najgęstsza na świecie sieć czujników jakości powietrza!

Według zapewnień magistratu jakość powietrza w mieście badać będą 44 czujniki.

Urządzenia pomiarowe są już instalowane, a pozyskane dzięki nim dane można sprawdzić na stronie internetowej www.map.airly.eu oraz w dedykowanej na urządzenia mobilne aplikacji Airly.

Według magistratu Miasto będzie posiadało najgęstszą sieć czujników na świecie, co ma pozwolić m.in. na zidentyfikowanie źródeł zanieczyszczeń i ich lokalizację. Dzięki sensorom możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym na mapie online. Stworzona w Tomaszowie Mazowieckim sieć pozwoli wskazać newralgiczne punkty miasta i przeanalizować, dlaczego cechują się one szczególnie wysokim stężeniem szkodliwych substancji w powietrzu. Co więcej, urządzenia pozwalają przewidzieć jakość stanu powietrza z 24-godzinnym wyprzedzeniem – zaznacza magistrat.

monitoring-powietrza

Chcemy poprawić jakość powietrza w naszym mieście. Realizujemy wiele przedsięwzięć i inwestycji, m.in. zakupiliśmy 25 hybrydowych autobusów komunikacji miejskiej, pozyskaliśmy dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, a także staramy się o gazyfikację znacznej części miasta. Tym razem inwestujemy w sensory jakości powietrza, które pozwolą poprawić komfort życia mieszkańców. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej prowadzi również prace nad tym, by ciepło dostarczane przez spółkę było coraz bardziej ekologiczne. Dlatego złożyliśmy wniosek do NFOŚiGW w sprawie odwiertów geotermalnych. Na pewno nie są to nasze ostatnie projekty ekologiczne – zapewnia Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Projekt Airly w Tomaszowie Mazowieckim realizuje Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. – Po niespełna trzech miesiącach prac wprowadzamy w Tomaszowie Mazowiecki system Airly. Obecnie w naszym mieście działa prawie 30 sensorów. W ciągu kilku dni jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim będzie w pełni monitorowana. Inwestycja jest częścią strategii Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej – mówi Błażej Spychalski, prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej.

Korzyści wynikające z posiadania systemu mają swoimi działaniami wesprzeć funkcjonariusze Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Będą oni na bieżąco sprawdzać, co jest przyczyną złej jakości powietrza w konkretnych lokalizacjach w mieście.

Poprzez sensory możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych o jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Na mapie online oznaczane są m.in. informacje o stężeniach pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10.

Na podstawie www.tomaszow-maz.pl

fot. Dariusz Kwapisiewicz/UM w Tomaszowie Mazowieckim

Udostępnij

Facebook