Doradzą jak ograniczyć niską emisję

Jak wymienić starego „kopciucha” na nowoczesne, ekologiczne ogrzewanie? Gdzie szukać dofinansowania? Jakie dobrać ogrzewanie do mieszkania? Między innymi na te pytania mieszkańców Wrocławia odpowiadać będą doradcy energetyczni – poinformował Urząd Miejski we Wrocławiu (UM).
We Wrocławiu powstaje pierwszy punkt konsultacyjny – dodaje wrocławski magistrat.

We Wrocławiu doradcy energetyczni doradzą jak ograniczyć niską emisję

Uchwała „antysmogowa„ nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na proekologiczne. Do 2024 r. mają zniknąć tzw. „kopciuchy”, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Z kolei od 2028 r. będzie można ogrzewać mieszkania wyłącznie piecami najwyższej klasy – przypomina UM.

Nie chcemy zostawiać naszych mieszkańców z tym problemem samych. Stąd pomysł na stworzenie punktu konsultacyjnego, w którym każdy będzie mógł porozmawiać z doradcą energetycznym. Taki osobisty kontakt to najlepsza pomoc zarówno w doborze właściwego ogrzewania, jaki i możliwości jego sfinansowania – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. – Do sprawy podeszliśmy kompleksowo. Oprócz indywidualnych rozmów będziemy organizować spotkania dla mieszkańców i uruchomimy specjalny dział na naszej stronie internetowej – dodaje.

Punkt konsultacyjny będzie mieścił się przy ul. Hubskiej 8-16. Ruszy 28 lutego br. Konsultacje będą się odbywały dwa razy w tygodniu, w godzinach pracy UM. Aby ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji zostaną uruchomione specjalne numery telefonów: 7996799 w środy i czwartki, 7777309 i 7777973 w poniedziałki, wtorki i piątki oraz adres e-mailowy: doradztwoenergetyczne@um.wroc.pl.

doradcy energetyczni doradzą jak ograniczyć niską emisję

Zakres działań informacyjnych i konsultacyjnych będzie obejmować:

  • doradztwo w zakresie programu KAWKA+;
  • doradztwo w zakresie programu „Czyste powietrze”;
  • informacje dotyczące możliwości dofinansowania zmiany źródła ogrzewania;
  • informacje dotyczące obowiązków jakie nakłada na mieszkańców uchwała „antysmogowa”;
  • informacje dotyczące Lokalnego Programu Osłonowego, w ramach którego można ubiegać się o dopłatę do rachunków za ogrzewanie;
  • doradztwo w zakresie efektywności energetycznej.

Nasz wrocławski model na wsparcie mieszkańców w zakresie doradztwa energetycznego jest wynikiem obserwacji modeli działających w innych miastach. W ramach dobrych praktyk stworzyliśmy, naszym zdaniem, ten najbardziej skuteczny. Na bieżąco będziemy zbierać opinie i w razie potrzeby dostosowywać nasze działania do potrzeb. Chcieliśmy, aby każdy miał możliwość kontaktu z doradcą. Stąd zarówno działania stacjonarne, jak i organizowane w terenie. Chcemy dotrzeć do wrocławian poprzez wspólnoty mieszkaniowe i administratorów budynków. W tym zakresie nawiązaliśmy współpracę z przedstawicielami NGO – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Pierwsze spotkania w terenie rozpoczną się już na początku marca.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM we Wrocławiu

Udostępnij

Facebook