Gmina Darłowo w programie antysmogowym

Gmina Darłowo znalazła się na mapie samorządów, które chcą walczyć ze smogiem – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ). W ograniczeniu emisji zanieczyszczeń powietrza pomogą środki Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego, co poświadcza podpisana przez Tomasza Sobieraja, wicemarszałka województwa, umowa dofinansowania zadania, która została przekazana władzom lokalnego samorządu.

Gmina Darłowo z dofinansowaniem w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego

Jak zaznacza UMWZ, Zachodniopomorski Program Antysmogowy to pilotaż, który charakteryzują proste zasady dofinansowania projektów. Mieszkańcy mogą ubiegać się o kwotę wsparcia do 7,5 tys. zł przy wymianie starego źródła ciepła i od 25 tys. do 50 tys. zł przy termomodernizacji. W programie – co podkreśla UMWZ – nie ma kryteriów dochodowych.

Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności gminy składały wnioski o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, w imieniu swoich mieszkańców. Ten etap został już zakończony. Wybraliśmy projekty do dofinansowania. Wśród nich jest projekt Gminy Darłowo – powiedział wicemarszałek Sobieraj.

Gmina Darłowo otrzymała na realizację Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego blisko 300 tys. zł dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Przyjęty przez gminę projekt zakłada wymianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym w 40 budynkach lub lokalach mieszkalnych. Dotychczasowe ogrzewanie zastąpione będzie m.in.: przez podłączenie do sieci ciepłowniczej lub montaż ogrzewania gazowego. Możliwe będzie również zainstalowanie innych rodzajów źródeł ciepła np. ogrzewania elektrycznego czy olejowego bądź zastosowanie ogrzewania opartego na odnawialnych źródłach energii (OZE).

Na podstawie www.wzp.pl

fot. P. Strzyżyński (zdjęcie ilustracyjne)

Udostępnij

Facebook