Liczba ekointerwencji stale rośnie

W krótkim okresie, bo w ciągu dwóch tygodni, za pomocą formularza ekointerwencji Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) otrzymał ponad 160 zgłoszeń w związku z podejrzeniem łamania przepisów środowiskowych na terenie województwa.

Jak zaznacza UMWM, znakomita większość informacji przesłanych przez Małopolan dotyczyła spalania odpadów w domowych piecach i kominkach (107 zgłoszeń). Pozostałe interwencje związane były z eksploatacją instalacji lub spalaniem paliw niezgodnych z uchwałą antysmogową (37 zgłoszeń), naruszeniami przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorców (13) oraz innymi naruszeniami przepisów ochrony środowiska (sześć zgłoszeń).

Liczba ekointerwencji stale rośnie – mieszkańcy czekają na pomoc w walce o lepszą jakość powietrza

Najwięcej zgłoszeń przesłali mieszkańcy gmin: Kraków, Trzebinia, Wieliczka i Zabierzów – wylicza UMWM

Każdego dnia docierają do nas nowe sygnały od mieszkańców, którzy skarżą się na sąsiadów palących w piecu czym popadnie. Piszą o tym, że mają problemy z oddychaniem, że duszą się dławiącym powietrzem. Chcemy udzielić im konkretnej pomocy, stąd pomysł powołania straży gminnej, która kontrolowałaby spalanie śmieci i zakazanych rodzajów węgla. Truciciele nie mogą być bezkarni – powiedział Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Łącznie, od czasu uruchomienia formularza ekointerwencji. Co nastąpiło w marcu ubiegłego roku Małopolanie przesłali ponad 1400 próśb o pomoc i kontrolę. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z gmin: Zabierzów (77), Nowy Sącz (73), Kraków (70), Kalwaria Zebrzydowska (64) i Trzebinia (61).

Formularz ekointerwencji jest dostępny na stronie: powietrze.malopolska.pl. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie urząd marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. P. Strzyżyński

Udostępnij

Facebook