Moduły fotowoltaiczne przyniosą oszczędności

Efekty kolejnej proekologicznej inwestycji Rudy Śląskiej, w postaci zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, szacuje się na 27 ton CO2 rocznie.

Dodatkowo przedsięwzięcie ma przynieść jeszcze blisko 14 tys. zł oszczędności rocznie.

Moduły fotowoltaiczne i wymierne oszczędności

Jak podaje rudzki magistrat, przedsięwzięcie obejmuje instalację źródeł energii odnawialnej (OZE), które do końca roku powstaną na dwóch budynkach Urzędu Miasta oraz budynku Straży Miejskiej. Łącznie zainstalowanych zostanie 137 modułów fotowoltaicznych. Koszt inwestycji to ponad 400 tys. zł. Większość tej kwoty pochodzić będzie z unijnego dofinansowania, które sięgnie 85% kosztów kwalifikowanych.

Moduły fotowoltaiczne

W Rudzie Śląskiej dużą wagę przykładamy do tego, aby nowe inwestycje generowały jak najmniejsze koszty, albo wręcz je obniżały. Dlatego stawiamy na termomodernizacje, wymieniamy oświetlenie na energooszczędne oraz inwestujemy w odnawialne źródła energii. Dodatkowo dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych na te inwestycje ich koszt jest znacznie mniejszy. I tak instalacje fotowoltaiczne, które będziemy zakładać dla trzech miejskich budynków, powinny się „zwrócić” już po ok. 5 latach – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

Szacuje się, że trzy nowe instalacje powinny w ciągu roku wyprodukować blisko 51 MWh energii elektrycznej. Pozwoli to zaoszczędzić rocznie prawie 14 tys. zł. Co ciekawe, koszty utrzymania urzędowych budynków będą jeszcze mniejsze. – Jeszcze w tym roku chcemy rozpocząć wymianę oświetlenia wewnątrz tych budynków. Zainstalowanych zostanie blisko 1700 lamp LED-owych, co sprawi, że rachunki za energię elektryczną powinny się rocznie jeszcze dodatkowo zmniejszyć o ok. 30 tys. zł – zapowiada prezydent.

Nie można zapominać też o aspekcie ekologicznym. Dzięki trzem nowym instalacjom fotowoltaicznym o 27 ton rocznie zmniejszy się emisja CO2 do atmosfery.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Ruda Śląska

fot. P. Strzyżyński

Udostępnij

Facebook