Ostrzeżenie dla Mazowsza

W związku z ryzykiem przekroczenia w 2016 r. dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych w powietrzu mazowieckie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) wydało ostrzeżenie. W ocenie Centrum normy jakości powietrza mogą zostać przekroczone na obszarze całego województwa dla benzo(a)pirenu i w niektórych miastach i gminach, w zakresie pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 oraz dwutlenku azotu.

Ogłoszone przez WCZK ostrzeżenie ma służyć temu, by osoby, zwłaszcza z grupy wrażliwej czy uprawiające sport na zewnątrz, były bardziej świadome, że mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym (możliwe wczesną wiosną i późną jesienią).

alarm_na_Mazowszu

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń szczególną ostrożność powinny zachować zwłaszcza kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im – w tym czasie – ograniczenie czasu spędzanego na powietrzu.

Samorządy dysponują narzędziami do przeciwdziałania zbyt wysokim stężeniom substancji szkodliwych. Są to na przykład: rozwój i modernizacja systemu transportu publicznego oraz czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosennoletnim. Mieszkańcy mogą wesprzeć te działania, wybierając komunikację miejską, lepsze jakościowo paliwo do ogrzewania domów czy ograniczając użycie spalinowego sprzętu ogrodowego.

W 2016 roku na Mazowszu prognozowane jest przekroczenie alertów I-go i II-go poziomów, przy czym alert poziomu I oznacza ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu, a pod pojęciem alert poziomu II kryje się przekroczenie poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu.

Na podstawie: www.mazowieckie.pl, fot. pixabay.com

Udostępnij

Facebook