Program „Czyste Powietrze” – ograniczyć niską emisję

Program „Czyste Powietrze” cały czas się rozkręca. Obecnie złożono 90 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Naszym celem jest zdecydowana poprawa jakości powietrza w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat – powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska, podczas spotkania z mediami, które odbyło się 22 października br. w Warszawie.

Ministerstwo Środowiska (MŚ) przypomniało, że głównym założeniem Programu „Czyste Powietrze” jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach.

Chcemy oddychać czystym powietrzem, dlatego podjęliśmy realne działania na rzecz zwalczania smogu. „Czyste Powietrze” to program o ogromnej skali finansowej – jego budżet wynosi 103 mld zł, a realizacja planowana jest do 2029 r. Pomagamy nie tylko w wymianie pieców, ale również w termomodernizacji budynków. Dotychczas w ramach programu podjęto ponad 55 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 1 mld zł (dotacje i pożyczki) – powiedział minister Kowalczyk. Zdaniem szefa resortu problem smogu w Polsce powinien zniknąć w ciągu ok. 10 lat, a to za sprawą inwestycji w nowoczesne piece i termomodernizację co najmniej 80% domów jednorodzinnych będzie emitować mniej spalin z ogrzewania. – Dzięki programowi uda się ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o setki tysięcy ton – zaznaczył.

Działania edukacyjne, czyli „Czyste Powietrze – zdrowy wybór!”

Minister Kowalczyk podkreślił również, że każdy z nas może zadbać o poprawę jakości powietrza, dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa. Od momentu rozpoczęcia działania programu „Czyste Powietrze” w całej Polsce odbywały się spotkania informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami, podczas których przedstawiano jego najważniejsze zasady i założenia. W całym cyklu spotkań uczestniczyło ponad 170 tys. osób – dodaje MŚ.

Kontynuujemy nasze działania edukacyjne w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce. Tym razem poprzez kampanię społeczną „Czyste Powietrze – zdrowy wybór!” chcemy kształtować świadomość ekologiczną Polaków w zakresie przyczyn zanieczyszczenia powietrza oraz jego konsekwencji dla zdrowia – powiedział minister Kowalczyk.

Ministerstwo Środowiska planuje, że dzięki kampanii, która jest kontynuacją projektu z 2018 r., dotrze do właścicieli domów, w których systemy grzewcze nie spełniają̨ określonych standardów, czyli wyposażone są̨ w kotły i piece starej generacji, tzw. kopciuchy i opalane są złej jakości węglem lub odpadami, czyli do potencjalnych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Kampania będzie realizowana za pomocą Internetu. – Poprzez kampanię edukacyjną dotyczącą jakości powietrza chcemy pokazać, że każdy pojedynczy wybór ma znaczenie, ponieważ pomaga wspólnymi siłami osiągnąć na trwałe zmianę służącą wszystkim. Chcemy również obalić najbardziej rozpowszechnione mity na temat problemów, związanych z nowoczesnym i nieszkodliwym ogrzewaniem domów jednorodzinnych – dodał H. Kowalczyk.

Na podstawie www.gov.pl

fot. P. Strzyżyński