Wsparcie dla wrocławskiej Policji

Policja we Wrocławiu ma się „wzbogacić” o 10 mobilnych analizatorów spalin. Ich zakup zapowiedział Urząd Miejski. Jest to odpowiedź na dane, które mówią, że 20% zanieczyszczeń powietrza pochodzi z rur wydechowych samochodów.

Urząd poinformował, że Policja i Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego (WITD) zbadały spaliny z 500 samochodów i z tej liczby 10% nie spełniało norm. Wiceprezydent Wrocławia, Wojciech Adamaski stwierdził, że WITD we Wrocławiu dysponuje 10 analizatorami spalin, a Policja ma tylko jedno takie urządzenie i stąd samorząd postanowił doposażyć stróżów prawa w narzędzia, które pomogą usunąć z ulic samochody, które nie spełniają norm emisyjnych. To powinno pomóc poprawić jakość powietrza w mieście.

Koszt zakupu i montażu analizatorów spalin to ok. 130 tys. zł.
Policjanci oraz pracownicy WITD-u na podstawie wskazań analizatorów mogą stwierdzić, czy z kontrolowanego auta usunięto filtr cząstek stałych lub katalizator spalin. Warto przy tym dodać, że przekroczenie norm emisyjnych może się skończyć mandatem w wysokości do 500 zł, a także zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego badanego pojazdu przez policjantów.

Źródło: www.wroclaw.pl, fot. pixabay.com

Udostępnij

Facebook