Wspólnie dla czystszego powietrza

Przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, MPEC Kraków oraz CEZ Skawina podpisali w obecności prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego kompleksowe porozumienie o realizacji programu ograniczania niskiej emisji na terenie Skawiny.

Jak podał krakowski magistrat, to pierwsza, poza Krakowem, gmina, wchodząca w skład aglomeracji krakowskiej, która zawarła umowę z miastem, dostawcą i źródłem ciepła.

Umowa, która ma poprawić jakość powietrza

Umowa ma dać mieszkańcom dużego obszaru miasta Skawina, możliwość otrzymania od MPEC Kraków atrakcyjnej oferty podłączenia budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej. Z kolei krakowianie w najbliższych latach, w skutek realizacji umowy powinni odczuć znaczącą poprawę jakości powietrza. Koszty przyłączenia dofinansuje elektrownia CEZ Skawina.

dla czystszego powietrza

To bardzo dobra informacja dla Krakowa. Miasto z zadowoleniem przyjmuje tego typu inicjatywy w pobliskich miejscowościach. Warto zaznaczyć, że aż 20 proc. smogu w Krakowie pochodzi z okolicznych gmin. Bez zdecydowanego wsparcia sąsiednich miejscowości, działania Krakowa na rzecz czystego powietrza byłyby niewystarczające – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Podpisane porozumienie określa obszar Skawiny, który spełnia techniczne wymagania, umożliwiające podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Warunkiem koniecznym jest odległość budynku nieprzekraczająca 80 metrów od istniejącej już w mieście infrastruktury ciepłowniczej. W rzeczywistości oznacza to, że niemal 90% budynków w centrum Skawiny, będzie miało taką możliwość. MPEC na swój koszt zainstaluje chętnym odbiorcom węzeł cieplny, a CEZ Skawina przyzna wsparcie finansowe do każdego zamówionego kilowata mocy cieplnej służącej do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej.

Na podstawie krakow.pl

fot. P. Strzyzynski

Udostępnij

Facebook