Zakaz spalania paliw stałych w Krakowie!

Zgodnie z przyjętą 14 stycznia br. uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego, od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa będzie obowiązywał zakaz palenia węglem i drewnem w piecach i kominkach domowych. Wdrożenie tego rozwiązania ma pomóc Krakowowi w walce o lepszą jakość powietrza.
Należy podkreślić, że postrzegany jako najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce, pod względem jakości powietrza Kraków, prowadzi szereg działań mających poprawić sytuację w tym zakresie. Jest to m.in. program ograniczania niskiej emisji (PONE), czy też rozbudowa sieci cieplnej, wymiana taboru autobusowego oraz ograniczenie emisji komunikacyjnej. – Wbrew powszechnej opinii, Kraków nie jest najbardziej zanieczyszczonym polskim miastem, bo podobne, a nawet większe problemy z tym mają inne miasta na Śląsku czy w Małopolsce. Jesteśmy za to miastem najbardziej zaawansowanym, jeśli chodzi o „antysmogowe” działania – komentuje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Warto wspomnieć, że w latach 1995-2015 w ramach PONE w Krakowie zlikwidowano łącznie ponad 23,5 tys. palenisk węglowych oraz ponad 2,6 tys. kotłowni. W ich miejsce montowano proekologiczne rozwiązania grzewcze. A zgodnie z danymi Urzędu Miasta wymienionych na przyjazne środowisku musi być jeszcze blisko 24 tys. palenisk.

Na podstawie: krakow.plfot. pixabay.com

Udostępnij

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook