158 paneli fotowoltaicznych na rzecz czystszego powietrza w Legnicy

IMG_6879

Na pięciu legnickich blokach przy ul. Młynarskiej, zarządzanych przez Legnicką Spółdzielnię Mieszkaniową (LSM), zamontowano łącznie 158 paneli fotowoltaicznych o mocy ponad 42 kW. Produkują one energię używaną do oświetlenia m.in. klatek schodowych i wind. Uzyskane nadwyżki pozyskanej energii elektrycznej będą natomiast sprzedawane do sieci.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 350 tys. złotych, a przedsięwzięcie uzyskało wsparcie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) w formie dotacji (ok. 40% kosztów) i niskooprocentowanej pożyczki (pozostała część kosztów).

Inwestycja ma się zwrócić po ok. 7 latach i po tym okresie lokatorzy LSM będą płacić niższe rachunki za energię elektryczną. Oprócz korzyści ekonomicznych istotne jest również, że na inwestycji zyska także środowisko przyrodnicze. Dzięki niej do powietrza trafi mniej gazu cieplarnianego CO2.

WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln zł (w tym: 16 mln zł pożyczki i 9 mln zł dotacji) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu PROSUMENT na Dolnym Śląsku, z którego dofinansowano również inwestycję w Legnicy. – Z tych pieniędzy oprócz Legnicy, skorzystają także spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu. Nasze wsparcie do zaplanowanych w tych miastach inwestycji wyniesie ponad 1,4 mln złotych – powiedział Aleksander Marek Skorupa, prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. – Przypominamy, że nabór wniosków trwa do końca tego roku, a realizacja projektów musi się zakończyć do końca 2018 r. – dodał.

Na podstawie www.wfosigw.wroclaw.pl, fot. Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

Udostępnij

Facebook