Kolejne autobusy elektryczne dla Krakowa

11 października br. doszło do podpisania umowy pomiędzy krakowskim MPK a firmą Solaris Bus &. Jej przedmiotem jest dostawa 20 nowych bezemisyjnych autobusów elektrycznych, z których korzystać będą mogli mieszkańcy Grodu Kraka.
Producent dostawę 17 autobusów 12-metrowych wycenił na niemal 35 mln zł netto, a trzech autobusów przegubowych na niespełna 8 mln zł netto. Zamówienie jest częścią projektu realizowanego przez MPK w Krakowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

elektryczny_autobus_kraków
W historii MPK nie było jeszcze tak dużych zakupów autobusów. W 2016 i 2017 roku z myślą o mieszkańcach Krakowa zamówiliśmy prawie 200 nowych autobusów, w tym autobusy elektryczne i hybrydowe. To przybliża nas do chwili, w której w centrum miasta będą kursować wyłącznie pojazdy spełniające najwyższe normy ochrony środowiska – powiedział podczas podpisywania umowy Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.
Baterie autobusów będą ładowane w trakcie jazdy poprzez zamontowany na dachu pantograf, a podczas przebywania w zajezdni przez wtyczkę.
To największy z dotychczas rozstrzygniętych przetargów na autobusy elektryczne w Polsce. Bardzo się cieszmy, że do już pięciu kursujących w Krakowie Urbino electric niebawem dołączy dwadzieścia kolejnych. Krakowskiemu MPK dziękujemy za zaufanie i gratulujemy chęci oraz zaangażowania w stawianiu na najnowsze, najnowocześniejsze oraz wyjątkowo przyjazne środowisku rozwiązania. Ciche, całkowicie bezemisyjne elektryczne Solarisy zostaną oddane do dyspozycji pasażerów z stolicy Małopolski w połowie przyszłego roku – powiedział dr Andreas Strecker, prezes zarządu Solaris Bus & Coach.
Warto dodać, że Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym została uruchomiona linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Obecnie na tej linii kursują cztery nowe pojazdy marki Solaris napędzane energią elektryczną o długości 8,9 metrów.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPK

fot. Solaris Bus & Coach

Udostępnij

Facebook