Rośnie liczba likwidowanych pieców i kotłowni węglowych w Krakowie

Jeśli wszystkie zawarte w tym roku w Krakowie umowy o dotację na wymianę ogrzewania na przyjaźniejsze środowisku zostaną zrealizowane, to w tym roku z miasta zniknie 5100 pieców i kotłowni węglowych – podkreśla Urząd Miasta Krakowa.

Do końca września br. w Grodzie Kraka złożono ponad 3500 wniosków i udzielono przeszło 3600 dotacji na wymianę systemu ogrzewania, a wysokość przyznanego dotychczas dofinansowania sięga 77 milionów złotych. Magistrat informuje też, że w tym roku zawierane są umowy wieloletnie na wymianę palenisk węglowych w przyszłym roku – z dokumentów wynika, że w 2017 r. zlikwidowanych będzie 1300 palenisk węglowych.

kraków_kominy

Miasto prowadzi również akcję „Tak! Dla czystego powietrza”. Podczas pierwszej edycji ankieterzy odwiedzili ponad 16 tys. gospodarstw domowych. W czasie drugiej odsłony tej akcji, która prowadzona jest obecnie, ankieterzy informują krakowian o ekologicznych sposobach ogrzewania, możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie wymiany palenisk węglowych oraz przeprowadzają ankietę, dotyczącą zainteresowania wymianą ogrzewania lub związanych z tym barier.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również Lokalny Program Osłonowy, którego celem jest wsparcie finansowe osób słabo uposażonych, które zdecydowały się na wymianę systemu ogrzewania. Pierwsze osiem miesięcy tego roku to 507 wniosków o dofinansowanie z LPO, podczas gdy w całym poprzednim roku było ich 373.

W bieżącym roku planuje się także likwidację blisko 200 palenisk w lokalach znajdujących się pod nadzorem Zarządu Budynków Komunalnych.

Na podstawie krakow.pl

fot. pixabay.com

Udostępnij

Facebook