Ograniczanie niskiej emisji we Wrocławiu

Od września br. we Wrocławiu ma zacząć działać Lokalny Program Osłonowy – poinformował Urząd Miejski Wrocławia (UM).

Wrocławski magistrat podkreśla, że Wrocław, zdając sobie sprawę z tego jak ważna jest jakość powietrza, stale dąży do jej poprawy. Stąd też ważnym elementem Wrocławskiego Programu Antysmogowego jest wymiana pieców na ogrzewanie bardziej przyjazne środowisku. Osoby mieszkające samotnie oraz znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji finansowej mogą otrzymać ponad 4 tys. zł dopłaty rocznie.

Ograniczanie niskiej emisji – Lokalny Program Osłonowy we Wrocławiu

Urząd Miejski Wrocławia przygotował Lokalny Program Osłonowy. Osoby najuboższe, które poniosą wyższe koszty grzewcze ze względu na zmianę ogrzewania z paliwa stałego na jeden z systemów niskoemisyjnych, będą mogły otrzymać pomoc finansową – powiedziała Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Lokalny program osłonowy - niska emisja

Od września o dofinansowanie ubiegać się będą mogły osoby, które od 1 stycznia br. zdecydowały się na wymianę starego pieca na niskoemisyjny system ogrzewania. Wysokość zapomogi zależeć będzie od dochodów w rodzinie oraz powierzchni mieszkania. Dochód osób samotnie mieszkających nie może przekraczać 3487 zł. netto. Z kolei dochód na osobę w rodzinie – 2570 zł. netto. Wysokość dofinansowania będzie wzrastać wraz z malejącym dochodem. Co do zasady wobec wnioskodawców brana pod uwagę będzie powierzchnia normatywna zajmowanego lokalu, zaczerpnięta z ustawy o dodatkach mieszkaniowych jednak osoby najbiedniejsze, ze znacznym orzeczeniem niepełnosprawności, poruszające się na wózku, oraz takie, których niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju otrzymają pełną kwotę dofinansowania, niezależnie od wielkości mieszkania.

Naczelna zasada naszego programu brzmi – „im mniejsze dochody tym większe wsparcie”. Zależy nam na tym, żeby program ruszył jeszcze przed okresem grzewczym. To co wyróżnia nasz program spośród tych w innych miastach to fakt, że osoby z niepełnosprawnościami, oraz rodziny w których orzeczono niepełnosprawność, nie będą objęte warunkami dotyczącymi powierzchni mieszkań – wyjaśnia Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM.

Aby przystąpić do programu wystarczy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Następnie jego pracownicy przeprowadzą rodzinny wywiad środowiskowy, w którym potwierdzą trwałą zmianę ogrzewania na jeden z systemów niskoemisyjnych. Dopiero wtedy wydana zostanie decyzja o przyznaniu dofinansowania.

To bardzo dobry krok w dobrym kierunku. Bardzo się cieszę, że nasi eksperci również brali udział w konsultacjach w procesie jego tworzenia. Założenia wrocławskiego programu są bardziej ambitne niż tych funkcjonujących w Krakowie czy w Warszawie – skomentował Krzysztof Smolnicki, przedstawiciel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Lokalny Program Osłonowy potrwa do czerwca 2023 r. Na dofinansowania przez cały okres trwania programu przeznaczone zostanie ponad 16.5 mln. zł.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Wrocławia

fot. UM Wrocławia

Udostępnij

Facebook