Porozumienie klimatyczne podpisane

Ponad 160 krajów podpisało w piątek globalne porozumienie klimatyczne, wynegocjowane w Paryżu pod koniec ubiegłego roku – podała na swojej stronie internetowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Uroczystość miała miejsce w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, gdzie w obecności sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moon’a zebrało się ok. 60 szefów państw i rządów. Polskiej delegacji przewodniczyła premier Beata Szydło.

Porozumienie klimatyczne podpisane

Porozumienie Paryskie to efekt globalnego szczytu klimatycznego COP21, który odbył się w grudniu 2015 r. w Paryżu. Polskiej delegacji udało się wówczas przeforsować swoje najważniejsze postulaty, które na dodatek – jak informuje KPRM – stały się jednymi z głównych punktów porozumienia klimatycznego wieńczącego szczyt.

Podpisanie Porozumienia, to dopiero pierwszy krok na drodze wdrożenia postanowień Dokumentu, bowiem wszystkie państwa muszą teraz ratyfikować jego treść.

Możemy dzisiaj powiedzieć, że wracamy do polityki klimatycznej, która z jednej strony ma chronić klimat, bo na tym wszystkim zależy i zdajemy sobie sprawę z tych wyzwań, a z drugiej strony jest to polityka bardzo rozsądna, która dla Polski jest gwarancją tego, że nie będziemy mieli w tej chwili dylematów, czy wdrażać politykę klimatyczną, która uderza w naszą gospodarkę – podkreśliła przy okazji podpisania dokumentów Beata Szydło. Przy czym premier Szydło zaznaczyła, że zgoda na zachowanie specyfiki gospodarek narodowych nie oznacza, że Polska nie będzie zobligowana do wprowadzania nowoczesnych technologii. – Zobowiązujemy się do tego, żeby chronić klimat, żeby prowadzić politykę rozsądną, racjonalną, ale my mówimy, że polityka klimatyczna ma być polityką, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom poszczególnych państw – mówiła szefowa rządu. Będziemy na pewno promowali te wszystkie działania, które chronią klimat, przy zachowaniu specyfiki naszych gospodarek. Jeżeli mówimy o przemyśle wydobywczym, górnictwie, które budzi zawsze tutaj emocje, mówimy: tak chcemy rozwijać górnictwo w oparciu o nowoczesne technologie – powiedziała premier.

Porozumienie nie rodzi dla Polski zobowiązań finansowych związanych z pomaganiem innym krajom w walce ze zmianami klimatu – informuje KPRM. Działalność Polski w tym zakresie będzie dobrowolna, a warto przypomnieć, że podczas COP21 nasz rząd zadeklarował uczestnictwo w tzw. zielonym funduszu klimatycznym w wysokości 8 mln dolarów, które zostaną przekazane na ten cel do 2020 r.

Na podstawie www.premier.gov.pl, Fot. P. Tracz/KPRM

Udostępnij

Facebook