Wymiana kopciuchów w Warszawie – pomogą kominiarze

Urząd m.st. Warszawy (UM) poinformował, że kominiarze pomogą zlokalizować tzw. kopciuchy w dzielnicy Targówek. Podczas wizyt u mieszkańców będą oni sprawdzać, czego warszawiacy używają do ogrzewania lokalu i zachęcać do skorzystania z warszawskich dotacji na zastosowanie proekologicznych źródeł ciepła.

Walka ze smogiem to jeden z głównych priorytetów Warszawy. Oferujemy atrakcyjne dotacje dla mieszkańców, które pozwalają pokryć nawet całkowity koszt likwidacji tzw. kopciucha. W tym celu porozumieliśmy się z kominiarzami. Będą oni przypominać mieszkańcom, że na jakość powietrza ma wpływ również to, czym ogrzewają dom lub siedzibę firmy, a przy okazji wspomną o miejskim dofinansowaniu – podkreśliła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Wymiana kopciuchów w Warszawie – kominiarze sprawdzą Targówek

Stolica zawarła porozumienie z Krajową Izbą Kominiarzy (KIK) o współpracy przy inwentaryzacji pozklasowych pieców i kotłów grzewczych. Kominiarze w trakcie wizyt będą zbierać dane o źródłach ogrzewania w lokalach, edukować o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców, a także zachęcać warszawiaków do skorzystania z miejskiego programu dotacji do likwidacji tzw. kopciuchów. Jak zaznacza UM, zadaniem kominiarzy będzie również przypomnienie, jak ważna jest bezpieczna eksploatacja przewodów kominowych i wentylacyjnych. Regularne przeglądy, w tym przede wszystkim czyszczenie przewodów kominowych, pozwalają na znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery – zaznacza magistrat.

Jak dodaje UM, akcja ma charakter pilotażowy. Po nim stolica zadecyduje o modelu dalszych działań na terenie całej Warszawy, z zachowaniem środków bezpieczeństwa związanych z epidemią. Według planów, inwentaryzacja dzielnicy zakończyć się ma jeszcze w tym roku.

Wymiana kopciuchów w Warszawie z miejską dotacją

Magistrat przypomina, że na walkę ze smogiem stolica przeznaczyła rekordową sumę – 300 mln zł. W planie inwestycyjnym przewidziane są m.in. dotacje na likwidację starych pieców i kotłów grzewczych. Mieszkańcy mają okazję do końca 2022 r. skorzystać z miejskiego dofinansowania na wymianę źródła ciepła i instalacji grzewczej.

Miasto oferuje do 100% dofinansowania na wymianę pieca – pod warunkiem, że wniosek o dotację zostanie złożony do końca br. W przyszłym roku dofinansowanie spadnie do 90% kosztów wymiany pieca, a w 2022 r. do 70%. Osoby, które nie zawnioskują o dotację do końca 2022 r., będą musiały pokryć koszt wymiany kopciucha w całości z własnej kieszeni – podkreśla UM.

Według magistratu, taki system dotacji ma zmobilizować mieszkańców do jak najszybszego pozbycia się pieców, które przyczyniają się do złej jakości powietrza. Mieszkańcy mają do wyboru kilka proekologicznych możliwości, takich jak podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalacja pieca gazowego, pompy ciepła lub pieca elektrycznego. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są cały rok, a w czasie stanu epidemicznego cały proces odbywa się zdalnie. Mieszkańcy mogą obliczyć szacowaną kwotę miejskiego wsparcia za pomocą kalkulatora dotacji.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. UM Warszawy

Udostępnij

Facebook