Wymiana pieców węglowych – dofinansowanie w Małopolsce

Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza w regionie. Z pieniędzy dostępnych na ten cel skorzystać będą mogli właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, którzy zachcą zlikwidować swój stary piec węglowy i zastąpić go prośrodowiskowym systemem ogrzewania.

W grę wchodzi zastąpienie pieca węglowego piecem na biomasę lub paliwa gazowe, niskoemisyjnym piecem węglowym, ogrzewaniem wykorzystującym odnawialne źródła energii lub podłączenie do sieci ciepłowniczej. Fundusze na ten cel będą dostępne dla indywidualnych odbiorców, jednak dostępne wyłącznie za pośrednictwem samorządów gminnych, które złożyły wnioski, w postaci kart projektów.

niska_emisja_piece_węglowe

Do 25 lipca br. małopolskie gminy mogły wziąć udział w dwóch konkursach przewidujących wymianę pieców węglowych, a w obu przypadkach zainteresowani mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 8 tys. zł oraz dodatkowo do 6 tys. zł zwrotu kosztów niezbędnej wymiany instalacji.

Troskę gmin o poprawę jakości powietrza w Małopolsce potwierdza nie tylko ich udział w naborach, ale też aktywne włączenie się w kampanię promocyjną, która ma zachęcać mieszkańców do wymiany starych, nieefektywnych pieców oraz sprawdzenia czy ich gmina złożyła wniosek o dotacje i czy oni będą mogli z niej skorzystać. Kampania „Nie truj. Weź dotację. Wymień piec” wystartowała w poniedziałek, 8 sierpnia i – jak informuje Urząd Marszałkowski – od początku spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony samorządów gminnych.

Na podstawie www.malopolska.pl, fot. P. Strzyżyński

Udostępnij

Facebook